BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates

Trener radzi

Każdy psiak powinien mieć możliwość bezpiecznego, spokojnego i wygodnego odpoczynku. Bardzo często słyszymy, że przecież pies położy się gdziekolwiek, a to na dywanie w pokoju, a to na łóżku i wszędzie będzie mu wygodnie. Wiele psów z lubością przesypia całe dnie na swoim legowisku, inne korzystają z niego sporadycznie – bardzo istotne jednak, aby takie miejsce znalazło się w każdym domu, w który mieszka pies. Tak, jak człowiek odpoczywa w łóżku i doskonale wie, że to miejsce, do którego może udać się na spokojny i niczym niezakłócony sen, tak pies powinien mieć taką możliwość i pewność posiadając własne legowisko. Legowisko powinno być miejscem bezpiecznym i spokojnym, azylem dla naszego czworonoga. Legowisko nie ma być miejscem szaleństw, zabaw, czy intensywnych pieszczot – to miejsce, gdzie pies ma znaleźć wyciszenie i wypoczynek. Czasami brak takiego miejsca może być nawet przyczyną frustracji czy agresji.

Zacznijmy od zakupu legowiska – jak odpowiednio je dobrać?


1. Legowisko powinno być dopasowane do wielkości psa – za małe będzie niewygodne, zbyt duże nie da poczucia komfortu i bezpieczeństwa,
2. Legowisko powinno być miękkie i wygodne – psy, tak jak my lubią mięciutkie materace,
3. Legowisko powinno być na tyle ciężkie lub na tyle zabezpieczone, aby nie przesuwało się, gdy pies na nie wchodzi – w innym wypadku pies wystraszy się i nie będzie chciał z niego korzystać.
4. Dobrze jest zwrócić uwagę na łatwość czyszczenia psiego łóżka – nasz pupul nie zawsze będzie się na nim kładł czysty i pachnący :),
5. Kolor i desing legowiska dla psa mają zdecydowanie drugorzędowe znaczenie, jednak dzięki temu, że na rynku mamy tak ogromny wybór z łatwością możemy dopasować legowisko pod wygląd swojego domu czy mieszkania.Mamy już wybrane legowisko, przychodzimy z nim do domu i w tym momencie czeka nas kolejny niełatwy wybór: gdzie umieścić nowe psie łóżko, tak, by pies chciał z niego korzystać? Pod uwagę należy wsiąść następujące aspekty:


1. Legowisko musi znajdować się w miejscu spokojnym, gdzie nikt nie będzie przesuwał cały czas psa, przechodził nad nim, czy niepokoił ciągłym chodzeniem wokół. Odpadają zatem ciągi komunikacyjne typu przedpokój, pokój dziecięcy, gdzie cały czas coś się dzieje i pies stale może być niepokojony,
2. Legowisko nie powinno się znajdować pod stołem, aby uniknąć problemów z próbami „wyżebrania” jedzenia. Pod uwagę należy wziąć również fakt, że nie każdy nasz gość będzie sobie życzył obecności psa przy jedzeniu,
3. Bardzo dobrą sprawą jest nauczenie psa komendy „Na miejsce” w momencie, gdy chcemy wpuścić do domu gościa. Biorąc pod uwagę ten fakt legowisko powinno znajdować się w miejscu, z którego pies będzie widział drzwi wejściowe.
4. Warto, aby legowisko znajdowało się niedaleko miejsca, gdzie często przebywają domownicy np. oglądając telewizję. Pies lubi spędzać czas blisko swojej rodziny.
5. Legowisko nie powinno się znajdować tuż pod kaloryferem, czy w miejscu bez okna i możliwości wentylacji – pies nie będzie chciał z niego korzystać, jeśli będzie mu tam za gorąco.

Pies, który nie będzie miał legowiska lub nie będzie to odpowiednio dobrane miejsce, będzie szukał sobie innego miejsca, w którym wygodnie będzie mógł odpocząć. Wówczas często zaczynają się problemy z wskakiwaniem na łóżka a nawet agresją, przy próbach odesłania go z powrotem na ziemię. Nie jest to oczywiście jedyna przyczyna, ale brak własnego miejsca i niemożność spokojnego odpoczynku może wpływać znacząco na zaburzenia zachowania u psów. Pies może bardzo źle znieść sytuację w której okaże się, że tak naprawdę nigdzie nie może być bezpieczny. Trzeba pamiętać, że na legowisku pies ma mieć spokój i nie być niczym niepokojony, co oznacza, że wszelkie próby wyczesania psa, pobawienia się z nim, poprzytulania go powinny odbywać się poprzez wywołanie go z legowiska, a nie na nim. To bardzo ważna zasada szczególnie dla dzieci – pies odchodząc od dziecka na legowisko jasno informuje nas, że ma dość i chce odpocząć. Dla dziecka powinien to być sygnał stop – pies chce mieć spokój. Nie szanowanie tych zasad również może zakończyć się agresją. Każdy pies musi mieć swój bezpieczny azyl, własny kąt i schronienie, dlatego tak ważne jest, aby posiadał legowisko a jego wybór i umiejscowienie nie były jedynie kwestią przypadku, lecz przemyślanej, świadomej decyzji.

Krzysztof Mikołajczyk
trener psów